24 Ocak 2014 Cuma

GAY KARDEŞLER

Tek erkek kardeşinin GAY olduğunu öğrensen n'apardın?

"Kardeşin de mi GAY?" dediğini duyar gibiyim. Evet... gay bir kardeşe sahibim! Biliyorum hikayeyi merak ediyorsun ama önce biraz kardeşimden ve aramızdaki ilişkiden söz edeyim.

Kardeş denen kavramla tanışmam 5 yaşımda oldu. Aslında benim kardeş sandığım kavram abi (ağabey) imiş ama bunu öğrendiğimde iş işten geçmişti. Çocukluğumda oturduğumuz apartmanda benim yaşımda bir kaç çocuk vardı ve hepsinin kardeşi vardı. Ama bu kardeşler sandığınız gibi küçük kardeş değil, abi ve ablalardı. Hiç unutmam NUSRET isimli benden 5-6 yaş büyük bir çocuk vardı ve en büyük zevki gördüğü yerde beni pataklamaktı. Diğer çocuklar da vardı ama onların kardeşleri olduğu için koruma altındaydılar. Ben ise saldırgan olmayan, nazik ve sevecen tavrımla tam onun istediği avdım. Bir süre sonra Nusret'in uyguladığı şiddet artık dayanılmaz oldu ve beni koruyacak bir kardeş için anne ve babama baskıda bulunmaya başladım. "Herkesin kardeşi vaaaaar. Benim neden yoooook!" diye gözyaşları içinde her gün ağladığımı dün gibi hatırlardım. İşte tüm karmaşa burada başlıyor. Ben kardeş isterken benden en az 5 yaş büyük bir abi istiyordum. Çünkü abi ve abla kavramları benim için kardeş kavramıyla birdi. Nasıl bir yerde yaşıyorsam çocuklara "bu kim?" dediğimde abim yerine "kardeşim" diyorlardı ve benim için kardeş demek abi demekti. Sevgili anne ve babam gözyaşlarıma dayanamadıklarından mıdır bilinmez bana bir yıl içinde bir kardeş yaptılar. Kardeşim annemim karnında büyürken nasıl heyecanlıydım anlatamam. Bir gün geldi ve beklenen doğum gerçekleşti ama uzun bekleyişimin sonucu tam bir hayal kırıklığıydı. Ben Nusret'in kemiklerini kıracak ızbandut gibi bir abi beklerken yatağımda yatan minicik bir bebek vardı. Hezimete uğramış, Nusret'e karşı savaşı resmen kaybetmiştim.

Yıllar içinde kardeşimle karmaşık bir ilişkim oldu. Benden 6 yaş küçük olmasına karşın benimle aynı yaştaymış gibi davranırdı. Kendi yaşındakilerle arkadaş olmak yerine benim arkadaşlarımla zaman geçirmek için elinden geleni yapardı. Düşünsenize 10 yaşındasınız ve arkadaşlarınızla bir yere gitmek istiyorsunuz ama evde "ben de geliceeeeemmmmm" diye ağlayan 4 yaşında bir velet var. İşin kötüsü geçirdiği ateşli bir hastalıktan dolayı her zaman kardeşime aşırı korumacı davranan annem yüzünden benimle görüşmek isteyen herkese 4 yaşındaki kardeşim de BONUS olarak veriliyordu.

KUZEY GÜNEY dizisindeki karakterler kardeşimle ilişkimizi anımsatmıştı bana. Ben salaş, dağınık, hayalperest, savurgan, hırsları olmayan biri iken kardeşim düzenli, titiz, cimri, zeki ve çalışkandı. Hangimiz Kuzey, hangimiz Güney takdir sizin!

Gelelim kardeşimin gay olduğunu nasıl anladığıma! Kardeşim üniversiteyi kazanıp İstanbul'a geldi. KUZEY GÜNEY misali birimiz Asya diğerimiz Avrupa yakasında yaşamaya başladık. Birbirimizin hayatının çok içinde değildik ve bu durum benim gay hayatını rahatlıkla yaşamamda bir sıkıntı yaratmıyordu. Zaman zaman hafta sonları bana geldiğinde konu eşcinselliğe geliyor, fazla aktivist ve hoşgörülü konuşuyordur. Eşcinsel olduğumu anladığından benim itiraf etmem için böyle davrandığını düşünüyordum. Hatta kardeşime eşcinsel olduğumu açıklamak istiyordum ama bir türlü emin olamıyordum.

Kışın sonlarına doğru bir gün evde inanılmaz canım sıkıldı. Televizyona sarayım dedim, izleyecek bir şey bulamadım. Film izleyim dedim, elimdeki filmlere içim ısınmadı. Offfff poffffff derken üye olduğum bir gay arkadaşlık sitesinde kimler online diye bakmaya başladım. Bu sıska, bu şişman, aman bu sarışın, aman bu çok kaslı diye vakit geçirirken kardeşimin oturduğu semtten biri çıktı. Aaaa... kimmiş bu, derken bir de ne göreyim: kardeşimin fotoğrafı! Bende nasıl bir inkar varsa hala kardeşimin gay olduğundan şüphe etmedim. Çünkü sitedeki fotoğraf ile Facebook'taki fotoğraf birbirinin aynısıydı. Pek tabi ki biri sahte profil açmış olabilirdi ki bu o dönemde çok karşılaşılan bir durumdu. Neyse meraklı meraklı fotoğrafa tıkladım ve profile girdim. Burada bir kaç fotoğraf daha vardı. İtiraf etmek gerekirse çıplak fotoğraf olmamasına şimdi düşündüğümde seviniyorum. Düşünsene kardeşinin aleti sana CE EEEEE diyor. Iyyyyyy!!! Her neyse profildeki diğer fotoğraflar da Facebook'tan alınmıştı. Ben tüm saflığımla hala kardeşimin gay olduğunu düşünmüyordum. Profilini detaylıca okumaya başladım. Boy doğruydu, kilo da... Ama zaten bütün bunlar tahmin edilebilirdi. Vücut kılı kısmında ÇOK KILLI yazıyordu ki kardeşimi çıplak görmemiş birinin bunu bilmesi imkansızdı! İşte o an başımdan aşağı kaynar sular döküldü ve ne yaptığımı bilmeden kardeşimi aradım. Normalde saat 21:00'den sonra kimseyi aramam ama saat 23:30 suları olmasına karşın telefondaydım. Kardeşim biraz şaşkın bir şekilde telefonu açtı. Selam kelam derken kardeşimi hafta sonu için bana davet ettim. Ama içim içimi yiyordu. Doğru ama acaba gerçekten diye. Ben hemen panik yapıp kendi hesabımı kapattım gay sitesinden. Sonra başka bir hesap açıp kardeşim olduğunu düşündüğüm hesaba mesaj atmaya karar verdim ama o hesap da kapanmıştı. Cumartesi oldu, kardeşim geldi ve birbirimize itirafta bulunduk. Uzun uzun konuştuk gay yaşamımızı. Ben kendimi suçlu hissettiği söyledim kardeşime beni rol model alıp gay oldu diye. "SALAK!!!" diye bir nida geldi kardeşimden kahkahakar arasından. İlk aşık olduğu erkek ilkokul 1. sınıftaki bir arkadaşıymış. Kendimi suçlamayı bıraktım ve gay bir kardeşe sahip olmanın keyfini çıkardım.

Eşcinsel olmama rağmen kardeşimin gay olduğunu öğrendiğimde üzüldüm. Homofobik olduğumdan değildi üzüntüm. Bu ülkede kadın olmak bile hala zor iken eşcinsel bir yaşam söz konusu değil. Çalışma hayatındaki zorluklar, yasal engeller, ayrımcılık... tüm bunları yaşayan biri olarak kardeşimin de aynı dikenli yoldan yürümesini istemezdim.

Aradan yıllar geçti... Ailemiz büyüdü. Kardeşimin uzun zamandır bir ilişkisi var. DAMAT diyorum ben ona. Aslında ENİŞTE de diyebilirim :) Umarım hep mutlu ve neşeli bir ilişkileri olsun.


Sonuç olarak her şeye rağmen kardeşimi çok seviyorum! Muhtemelen kardeşimle tek ortak yönümüz ikimizin de GAY olması ve belki de bizi yakınlaştıran şey bu!

14 yorum:

 1. Bayıldım yazına, keyifle okudum. Ellerine sağlık. Hayat sana biraz torpil geçmiş ve canından bir yoldaş vermiş. Herkes senin kadar şanslı değil bence kıymetini bil :)
  Ayrıca açıklamadan edemiycum sanırım, kardeş demek sende küçük kardeş algısı yaratmış olabilir ama kelime kökeni olarak aynı karından gelen anlamında kullanır. Abi, ablalarımız da büyük kardeşler yani. İlginçtir ki, büyüklere cinsiyetlerine göre bile tek tek ayrı isim kullanılmış olsa da küçük kardeşler için özel bir kelime kullanılmamıştır. Bu da Türkçe'nin kanayan yarasıdır :P

  YanıtlaSil
 2. Yakin çevresinde gay olanlarla ilgili cok oyku duydum da seninki gibi hic duymamistim. Kimbilir neler duyacagim. Ya da sen benim oykumu duysan kimbilir ne dersin.

  YanıtlaSil
 3. Ben yazılarını yeni okumaya başladım ama birçok blog ragmen senin dünyan çok ilginç geldi. Ben ablama lezbiyen olduğumu söyledigimde bana sadece dedigi bence bu hayatta ki en saçma cümlen dedi, bazen senin kanından olanların seni anlamasını istiyorsun bence çok şanslısın ^^_^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet...
   Gay bir kardeşe sahip olmak bu konudaki paylaşımları kolaylaştırıyor.
   Ama hayatta her şey eşcinsellik değil!
   Bizim de pek çok konuda anlaşabildiğimiz söylenemez!

   Sil
  2. Evet haklısın hayatta her şey eşcinsellik değil ama yaşamını bunun üstüne kurmak istiyorsan senin kanından birisinin anlamasını da istiyorsun. Ailen biliyor mu ikinizde tercihlerini ?

   Sil
  3. Hayatını bunun üzerine kurmak derken..?

   Eşcinsel olmayı zaman zaman giyip çıkarabileceğin bir elbise gibi bir şey sanıyorsun sanırım. Doğduğum andan beri eşcinsellik hayatımın bir parçası!

   Ayrıca...
   Evet... ailem biliyor. Bunun üzerine konuşup bayağı gay esprileri yapmıyoruz ama birbirimizi her hayliyle seviyor ve saygı duyuyoruz.

   Sil
  4. Hayatta aynı kelebekler gibi tozumuzu (duyğularımızı ) dökerek yaşamımızı sonlandırıyoruz. Kendimi keşfettiğimde küçüçük bir kız çocuğdum zamanla hayatın üstüme yüklediği sorumluluklarla bunu nasıl yaşayacağımı bilmiyordum. Korkularım ve çaresizliğimle psikoloğ sığındım aşamam dediğim her şeyi kabullenme sürecine girdim ama hep fırtınalardan kendim çıktım. Kabullenme ve sonrasında ki aşamlardan mutluluğumdan, mutluluğumun zehir olduğu dönemde aileminde bilmesini istedim bana en yakın kişiye söylediğimde bile imkansızlığını farkettim. Hayatımız en fazla 60 yıl desek ve bu zamanda kimseyi özelliklede ailemi kırmamam gerektiğine inandım onları yaşamıma alsam her şey biterdi ve bu hiçbir şeye degmez. Elbise kavramı cümle içinde agrıma gitti açıkçası herkes şanslı doğmuyor veya bu şansı sonradanda elde edemiyorsun. Ama bir yönden de haklısın ailemin, okulumun, arkaşlarımın, iş ortamımda vazğeçmem gereken bir kimlik oluyor.......): ):

   Sil
  5. Ben de "yaşasın ben gayim" diye gezmiyorum ortalıkta.
   Ben de kurumsal bir şirkette çalışıyorum ve iş hayatında bu konuyla ilgili konuşmuyorum.
   Ama kendimi heteroseksüel gibi de göstermiyorum.
   Bu ülkede LGBT bir birey olmak gerçekten zor, tek bildiğim bu!

   Sil
  6. Selam bana yardımcı olurmuş acaba

   Sil
 4. Bende cok isterdim kuzenim yegenim vs. Yakinindan birinin escinsel olnasini ama yok. Ruhumun ve bedenimin kendi aileme ait olmadigini biliyorum...

  YanıtlaSil
 5. Açıkça kendini belli eden bir yakının yok diyelim.
  Muhtemelen senin de bir akraban, yakın arkadaşın vs eşcinseldir.
  Nasıl onlar seni bilmiyorlarsa, sen de onları bilmiyorsun!

  YanıtlaSil
 6. Benim de tek bir erkek kardeşim var ve aramızda 6 yaş var :) Kesin olarak bilmesemde gey olduğundan şüpheliyim açıkçası. Fakat şu an küçük, ergenliğe yeni giriyor. Daha erken söylemesi aslında ama ne bileyim onun yaşındaki halimi hatırlatıyor bana. Bazen dua ediyorum gey olmaması için çünkü ben de üzülürdüm açıkçası. Görücez bakalım, gey olsa da gey biri olacak red edecek değilim eğlenceli bile olabilir :)

  YanıtlaSil
 7. Tabiki eğlenceli olur mk :Dd

  YanıtlaSil
 8. Ne diyeceğimi bilemedim. Senin adına sevindim ama aynı şekilde kardeşin adına üzüldüm. Aslında onun adına da sevindim. Ne saçmalıyorum ben... Tamam ama sonuç olarak yalnız değilsin canından birisi senin can yoldaşın olmuş :) Ne mutlu sana :)

  YanıtlaSil